Schaaktornooi VBS Biest
Op dit moment zijn we op basisschool Biest bezig met het organiseren van een schaaktornooi. Het is reeds de tweede editie van dit mooie fenomeen om kinderen rond het schaakbord samen te brengen.
Het idee ontwikkelde zich 2 jaar geleden toen we met het 5de leerjaar op sportklassen waren. Enkele leerlingen waren toen al goede schakers en zij stelden de vraag of we geen wedstrijd met de klas konden organiseren. Zij zouden de andere liefhebbers de spelregels bijbrengen en ook toekijken bij de spelletjes zelf. Ik stemde in en we begonnen te vergaderen over de middag. Met enkele leerlingen werkten we zo aan de praktische uitbouw van ons allereerste schaaktornooi. Het enthousiasme van de deelnemers maakte van deze spelvorm een zeer gesmaakt initiatief. Er waren niet alleen deelnemers, maar ook veel kijkers, die zo het spel snel aanleerden.
Toen de leerlingen van het 5de leerjaar hierover aan andere kinderen vertelden, merkten zij heel veel belangstelling en goesting op om ook deel te nemen. Zo groeide het plan om dit schooljaar een tornooi voor het volledige lager in te richten. De vijfdejaars waren nu gedreven zesdejaars en echte voortrekkers. Aan motivatie geen gebrek ! We moesten wel even nadenken hoe we dat het best konden aanpakken. We besloten per graad te werken om zo het probleem van het leeftijdsverschil op te lossen.
In onze eerste editie begonnen we meteen met het tornooi zelf. Dit jaar pakten we het iets professioneler aan. Leerlingen van elke graad kregen een maand lang de kans om te oefenen over de middag en in de speeltijden. Met als gevolg dat de turnzaal elke middag werd omgetoverd tot een waar schaakparadijs. Leerlingen van het zesde leerjaar werden gebombardeerd tot echte schaakmeesters en -juffen. Ze leerden de kinderen de basisregels van het schaken. Zo kregen we een samenwerking tussen jong en oud met één gemeenschappelijk doel: schaakkampioen worden.
De leerlingen leren door een project als dit om samen te werken, maar ook om te organiseren. Ik geef de leerlingen de leiding en stuur bij waar nodig. Ik sta ze bij als coach en leer ze probleemoplossend denken. Ze proberen iets uit en merken al snel dat de organisatie hier en daar moet bijgestuurd worden. Met als gevolg dat dit jaar een schaaktornooi op poten staat waar alles vlot verloopt dankzij het zesde leerjaar.
Projecten als deze liggen volledig in de lijn van onze ‘KINDWIJZE’ visie. Het is belangrijk als school dat je meegaat in het enthousiasme en de dynamiek van onze leerlingen. Kinderen worden hier van het eerste tot het zesde leerjaar samengebracht en leren van elkaar.
De tornooien van de eerste en tweede graad zijn reeds gespeeld. We hebben heel sterke spelers ontdekt op onze school. Sommige leerlingen hadden nog nooit een schaakbord van dichtbij gezien en schopten het tot in de finales. Proficiat aan onze winnaars van de eerste en tweede graad: Korneel Vercruysse (foto links) en Niels Hooghe (foto rechts) ! We zijn benieuwd wie de winnaar van de derde graad zal worden.
Op naar onze derde editie ! De opvolging is alvast verzekerd !